09179130177

مراسم عقد و عروسی ایرانیان باستان چگونه بوده است

عقد و عروسی ایرانیان باستان از مهم ترین اتفاقات زندگی هر شخص بوده است. یکی از زیباترین اتفاقات زندگی از زمان باستان تا کنون، بین ایرانیان ازدواج و تشکیل خانواده بوده است. امروزه نیز ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار بوده تا جایی که به یکی از مهم ترین اعتقادات دینی نیز تبدیل شده است.

در زمان ایرانیان باستان و از زمان زرتشت نیز ازدواج یکی از فرایض دینی بوده و مقدس ترین پیمان محسوب می شد. مراسم عقد و عروسی ایرانیان باستان طبق آیین و رسومات خاصی صورت می گرفته و ازدواج در چند دسته تقسیم می شده است. 

اهمیت عقد و عروسی در ایران باستان

یکی از نشانه های دیگر از اهمیت داشتن ازدواج ایرانیان باستان این است که اگر ازدواج نکرده بود به او مقام و منصبی نمی دادند. با بانوانی که ازدواج می کردند نیز امتیازهای مختلفی تعلق می گرفت. از دیگر نشانه های اهمیت ازدواج این بوده است که اگر فردی قبل از ازدواج فوت می کرد به نام و یاد او هزینه ی ازدواج دو نفر توسط خانوده ی شخصی که مجرد بوده و فوت شده پرداخت می شده است.

انواع عقد و ازدواج ایرانیان باستان

ازدواج ایرانیان باستان بسته به شرایطی که زن و مرد داشته اند نام های مختلفی داشته است که در ادامه به تفکیک آنها را توضیح خواهیم داد.

شاه زن

شاه زن یا پادشاه زن برترین نوع ازدواج ایرانیان باستان بوده است. این نام به ازدواجی اطلاق می شده است که در دختری در زمان بلوغ با اجازه و رضایت پدر و مادرش به عقد پسری در می آمد. این ازدواج که با رضایت کامل پدر و مادر دختر انجام میشد در بالاترین مرتبه بوده است. در این ازدواج بانوان از کاملترین حقوق و مزایای ازدواج برخوردار بوده اند. این ازدواج نخستین ازدواج دختر نیز بوده است.

چاکر زن

نوع دیگری از ازدواج در ایران باستان ازدواج چاکر زن بوده است. این ازدواج بین زنی بیوه یا مرد و زنی که برای دومین بار ازدواج می کرده اند صورت می گرفته است. ازدواج دوم یعنی زن و مرد هر دو یا یکی از همسر قبلی طلاق گرفته باشد یا همسر اول هر دو یا یکی از آنها فوت کرده باشد. در ازدواج چاکر زن، حقوق و مزایای زن مانند شاه زن بوده است و باید به طور کامل توسط شوهر دوم پرداخت می شده است.

تفاوت ازدواج چاکر زن این بوده است که بعد از مرگ زن تمام هزینه های کفن و دفن و سایر هزینه ها تا روز سی ام مرگ توسط همسر دوم یا خانواده همسر دوم پرداخت می شده است و هزینه های دیگر مراسمات بعد از روز سی ام را باید همسر اول و یا خانواده همسر اول پرداخت می کردند. دلیل این تفاوت در پرداخت هزینه ها این بوده است که ایرانیان باستان معتقد بوده اند زن بعد از مرگ و در دنیای دیگر با همسر اول خود زندگی خواهد کرد.

ستر زن

این نوع ازدواج نیز به دلیل اهمیت بسیار بالای ازدواج در بین ایرانیان باستان بوده است. در ستر زن اگر فرد بالغی قبل از اینکه ازدواج کند، فوت می کرد، پدر و مادر یا اعضای خانواده اش تمام هزینه های ازدواج یک دختر و پسر را به نام و یاد فرد درگذشته پرداخت می کرده اند. پسر و دختری که با این هزینه و نام ازدواج می کردند تعهد می دادند که یکی از پسران خود را به فرزند خواندگی فرزند درگذشته ی آن خانواده درآورند.

خودسر زن

در ایران باستان اگر دختر و پسری به اصرار و بدون رضایت خانواده تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گرفتند، با منع قانونی روبرو نمی شدند. دختر و پسر با وجود عدم رضایت والدین این ازدواج را با نام خود سر زن یا خود رای زن به ثبت می رسانده اند. دختری که به صورت خودسر زن ازدواج می کرد، از ارث والدین خود محروم میشده است. والدین در صورت تمایل می توانستند مالی را به او ببخشند یا در وصیت خود خواستار دادن ارث به او شوند.

ایوک زن

یکی دیگر از انواع ازدواج در ایران باستان، ازدواجی به نام ایوک زن بوده است. اگر مردی فرزند یا فرزندان دختر داشته و صاحب فرزند پسر نبود ازدواج یکی از دخترانش را به نام ایوک زن به ثبت می رساند. در ازدواج ایوک زن، اولین فرزند پسری که توسط دختر به دنیا می آمد را به نام پدر دختر می گرفتند و به فرزندی او در می آوردند.

سفره عقد و عروسی ایرانیان باستان

در مراسم عقد و عروسی ایرانیان باستان سفره عقد را سفره ی گواه گیری می گفته اند. در این سفره ی عقد یک دستمال به رنگ سبز، یک عدد انار شیرین، یک عدد تخم مرغ، نقل، شیرینی، قیچی، آویشن و نخ و سوزن سبز وجود داشته است. از دیگر وسایل لازم برای سفره گواه گیر می توان به شمع روشن، گلاب، آینه،کتاب اوستا، برنج، سنجد و مخلوط هفت آجیل شیرین اشاره کرد.

هر یک از وسایل داخل سفره گواه گیر نشانه و دلیلی بوده است. کتاب اوستایا نگاره اشو زرتشت نشان این بوده است که عروس و داماد برابر دستورات آنها رفتار کرده و فرزندانشان را نیز تابع قوانین دینی تربیت خواهند کرد. قند سبز نشان سبزبختی و شیرین کامی بوده و چادر شب روی دوش داماد و دستمال سبز داخل سفره نشان از این بوده که مخارج زندگی بر دوش داماد می باشد.

انار شیرین نشان شیرین کامی و فرزندان زیاد، نقل نشان شیرینی بخت و کام،برنج نشان برکت و سنجد نشانی ازعشق و دلدادگی داشته اند.آویشن داخل سفره گواه گیر را موبد در لحظه ی خواندن اوستای سلامتی بر روی شانه ی عروس و داماد می ریخته که نشان از خوشبویی و سرزندگی هر دو داشته اشت. نخ و سوزن نشان پیوند دو نفر، قیچی نشان همدلی، همکاری و هم اندیشی بین آنها بوده است.

لباس عروس و داماد در مراسم عقد و عروسی ایرانیان باستان

در ایران باستان لباس عروس به رنگ سبز بوده و تور یا پارچه ای سبز رنگ نیز روی سرش داشته است. داماد در لحظه عقد باید کلاهی سبز روی سر و یک دستمال یا چادرشب سبز بر روی شانه ی راست خود قرار می داد در حالی که برادر او در پشت سرش قرار می داشت. برخی از افراد نیز وسایل سفره ی گواه گیر را در سینی گذاشته و به دست برادر داماد می دادند.

سوالات پر تکرار کاربران درباره تشریفات مجالس در شیراز

قیمت تشریفات عروسی در شیراز چقدر است؟

قیمت تشریفات عروسی در شیراز شاید با دیگر شهرهای ایران متفاوت باشد. اما در همه شهرها این قیمت به مواردی چون نوع باغ یا تالار، تعداد میهمانان، نوع سرویس دهی، تعداد خدمه و پیش خدمت، نوع پلن های اجرایی توسط تشریفات، غذا، میوه و وسایل پذیرایی، موقعیت جغرافیایی تشریفات و ... بستگی خواهد داشت. بسیاری از تشریفات با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته اید، بهترین پلن را برای شما اجرا خواهند کرد که باید در این رابطه با تشریفات مورد نظر به توافق برسید.

ویژگی های یک تشریفات مجالس خوب در شیراز چیست؟

یک تیم تشریفات خدمات مجالس خوب بایستی به بودجه شما نگاه میکند و طبق آن بهترین پلن را پیاده سازی نمایند. 

مشاوره رایگان و همراهی دوستانه، اهمیت ویژه به دیزاین، موزیک و نورپردازی خوب، پذیرایی مناسب و شایسته از مهمانان، ارائه غذای با کیفیت و ... نیز جزو دیگر ویژگی های مهم یک تشریفات مجالس خوب می باشد.

تشریفات عروسی خوب در شیراز چه ویژگی هایی دارد؟

داشتن جایگاه ورود عروس و داماد خاص،گل آرایی مناسب ورودی تالار، داشتن سیستم صوتی و نورپردازی خوب، دارا بودن گروه موسیقی و استیج، داشتن جایگاهی برای عروس و داماد، داشتن اتاق پرو لباس بزرگ، داشتن اتاق عقد تمیز و به روز، استفاده از روکش صندلی و رومیزی های با رنگ های شاد، پذیرایی مناسب از مهمانان، سرویس های بهداشتی تمیز، موقعیت مناسب برای دسترسی سالن و ... جزو مهمترین ویژگی های یک تشریفات عروسی خوب می باشد. همچنین تشریفات عروسی خوب مهمانی را با یک شام خوب تمام می کند.

تشریفات مجالس جیوانجی چه خدماتی به عروس و دامادها ارائه می‌دهد؟

مهمترین وظیفه یک تشریفات مجالس پذیرایی با کیفیت و شایسته از مهمانان میباشد.

 • انتخاب یک تالار یا باغ عروسی متناسب با سلیقه، تعداد مهمانان و بودجه عروس و داماد
 • گل آرایی تالار یا باغ و تزئین اتاق عقد، سفره عقد و جایگاه عروس و داماد
 • معرفی گروه های موسیقی متناسب با سلیقه و بودجه‌
 • معرفی گروه‌های فیلم‌برداری و عکاسی متناسب با سلیقه و بودجه‌
 • معرفی به فروشگاه‌ها‌ی تهیه کارت عروسی
 • معرفی عروس و داماد به آرایشگاه های مناسب و متناسب با بوجه
 • معرفی عروس و داماد به فروشگاه های لباس عروس و کت شلوار
 • معرفی خودرو های اجاره ای جهت ماشین عروس
 • معرفی به گل فروشی ها برای گل آرایی ماشین عروس

چه چیزهایی باید قبل از قرارداد با تشریفات مجالس بررسی شود؟

قبل از امضای قرارداد، در مورد مسایل زیر با تشریفات مجالس صحبت کنید و به توافق برسید:

 • مطمئن شوید که تشریفات عروسی شما فکر همه جای کار را کرده است.
 • نوع پوشش خدمه چگونه است.
 • زمان برگزاری جشن را دقیق ذکر کنید.
 • از مدیریت سالن راجع به محدودیت های خاص بپرسید.
 • نحوه پرداخت هزینه هزینه های جانبی اضافه
 • شرایط نگهداری و سرو غذاهای عروسی

تشریفات مراسم نامزدی شامل چه بخش هایی است

مراسم نامزدی یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روز در زندگی هر دختر یا پسری است. همه افراد دوست دارند همه چیز در این روز عالی و بی نقص باشد. برای داشتن یک مراسم خوب و بیاد ماندنی باید برای تشریفات مراسم نامزدی از قبل برنامه ریزی کرد. اما برای خیلی ها این سوال پیش می آید که تشریفات مراسم نامزدی شامل چه چیزهایی است. با این مقاله همراه شوید تا با بخش های مختلف تشریفات مراسم نامزدی آشنا شوید.

جشن نامزدی

نامزدی بر اساس توافق دو خانواده و پسر و دختر دورانی قبل از ازدواج است که دو خانواده و دختر و پسر با هم آشنا می شوند و این دوران تا قبل از برگزاری مراسم عروسی ادامه پیدا می کند. گرفتن و برگزاری جشن نامزدی با توجه به رسم و رسوم خانواده ها متفاوت است. برخی از خانواده ها مراسم نامزدی را به صورت یک مهمانی خانوادگی برگزار می کنند و برخی دیگر جشن نامزدی را با جشن عقدکنان یکی کرده و جشن عقد مفصلی می گیرند. بنابراین جشن نامزدی می تواند یک مهمانی خصوصی یا یک جشن مفصل باشد. دوران نامزدی جز بهترین و شیرین ترین دوران زندگی است.

انتخاب حلقه نامزدی، از مهمترین قسمت های تشریفات مراسم نامزدی

یکی از مهمترین و اولین نکات در برنامه ریزی برای گرفتن جشن نامزدی انتخاب و خرید حلقه است. انتخاب حلقه در تشریفات مراسم نامزدی می تواند توسط خانواده پسر انتخاب شود یا برخی از خانواده ها عروس خانم را نیز همراه خود می برند تا به سلیقه او حلقه را انتخاب کنند. از دیگر قسمت های تشریفات مراسم نامزدی ، خرید یک جای حلقه شیک و زیبا می باشد.

میز آرایی میز نامزدی ، از دیگر قسمت های تشریفات مراسم نامزدی

میز نامزدی یکی دیگر از قسمت های مهم در تشریفات مراسم نامزدی است. ابتدا باید با توجه به اندازه مهمان ها، اندازه میزتان را انتخاب کنید و سپس ایده ای برای تزیین آن را انتخاب کنید. می توانید برای عروس و داماد یک جایگاه درست کنید و میز را جلوی آنها قرار دهید یا می توانید میز را در گوشه ای قرار دهید. می توانید از میزهای با ارتفاع های مختلف استفاده کنید و آنها را کنار هم قرار دهید که نمای بسیار زیبایی را بوجود می آورد. برای روی میزها بهتر است از پارچه نباتی رنگی، تورهای اکلیلی و یا پارچه های سرمه دوزی استفاده کنید و برای زیباتر شدن میزها، پارچه را در قسمت فواصل میز فرو ببرید. وسایلی که بر روی میز نامزدی چیده می شود، سلیقه ای هستند و مانند سفره عقد نیست. معمولا بر روی میز نامزدی حلقه، چادر، قرآن، میوه، شیرینی و … چیده می شود. برای زیبایی بهتر میز از گلبرگ های پرپر شده استفاده کنید. از شمع های گوناگون نیز می توانید برای زیباتر شدن میز استفاده کنید. در برخی مراسمات نامزدی، کیک هم بر روی میز گذاشته می شود. می توانید برای یادبود هم نقل یا چیز دیگری در نظر بگیرید تا در مراسم به مهمان ها بدهید.

تشریفات مراسم نامزدی شامل چه بخش هایی است

مراسم نامزدی یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روز در زندگی هر دختر یا پسری است. همه افراد دوست دارند همه چیز در این روز عالی و بی نقص باشد. برای داشتن یک مراسم خوب و بیاد ماندنی باید برای تشریفات مراسم نامزدی از قبل برنامه ریزی کرد. اما برای خیلی ها این سوال پیش می آید که تشریفات مراسم نامزدی شامل چه چیزهایی است.

هزینه عروسی چقدر است؟

موضوع چالش برانگیزی که امروزه در اولویت همگان است این موضوع میباشد که برگزاری مراسم عروسی چقدر هزینه دارد ؟ تقریبا میشه گفت که تمامی هزینه های شما بستگی به میزان انتظار شما از مراسم عروسی دارد میتوانید از قسمت پکیج های عروسی که در قسمت سایت قرار دارد میزان انتظار خود را از برگزاری مراسم خود تخمین بزنید و برسی کنید که به چه خدماتی برای خدمات مجالس خود نیازمندید برگزاری جشن عروسی برنامه ریزی شده در زمان بندی کارها و هزینه ها خیلی صرفه جویی میکند از جمله از هزینه های ناگهانی جلوگیری کرده و از استرس نگرانی شما می کاهد

قانون اول: هزینه خاصی برای تشریفات عروسی  وجود ندارد

تمامی قیمت  تشریفات مجالس   به انتظار شما از سبک مراسمی که برای عروسی خود مد نظر دارید دارد  همینطور  میتوانید از قسمت پکیج  عروسی   خدماتی که  تشریفات عروسی ژوان برای شما در نظر گرفته استفاده کنید

جنبه هایی که باید در نظر گرفته شوند

اما بیایید به هزینه های واقعی عروسی شما برسیم . هزینه هایی وجود دارد که به هیچ وجه نمی توانید از آنها صرف نظر کنید و البته صحبت ما در مورد مراسم است که هزینه ای اجتناب ناپذیر دارد. بدیهی است که هزینه ها با توجه به انتخاب مراسم متفاوت خواهد بود

نحوه محاسبه بودجه عروسی

۱-تعداد مهمانان را مشخص کنید

تهیه لیست مهمانان اولین قدم قبل از شروع برنامه ریزی برای یک روز بزرگ است. انتخاب مکان و بدیهی است که منو به تعداد مهمانان بستگی دارد که باید شرایط کیفیت و قیمت را برآورده کند.

۲-مکان و پذیرایی را  انتخاب کنید

۳- هزینه عکاس عروسی

خدماتی که بدون آن نمی توانید انجام دهید  عکاس عروسی  است : در این اشتباه که به یک فرد حرفه ای اعتماد نکنید، دچار اشتباه نشوید ، زیرا او خالق خاطرات روز شما خواهد بود. برای این کار، ۱۰ درصد از کل بودجه باید به این متخصصان اختصاص یابد که کار هنری آنها برای یک عروسی عالی لازم است.

انتخاب فردی که تجربه داشته باشد و با شما هماهنگ باشد، یک نقطه شروع عالی برای انتخاب بهترین عکاس عروسی برای شماست. در مورد هزینه ها، هر عکاس بر اساس خدمات یا بسته های ارائه شده، تعداد همکاران در تیم و سایر عوامل قیمت متفاوتی خواهد داشت. در نظر بگیرید که میانگین هزینه ها از ۵/۶ میلیون تا ۲۰ میلیون  شروع می شود .

۴- هزینه لباس عروس

البته لباس عروس را فراموش نکنیم !  همه چیز به خواسته شما و اولویت های شما در مورد لباس رویاهای شما بستگی دارد (زیرا همیشه چیزی وجود دارد که عروس به آن اهمیت بیشتری می دهد) اما مهمتر از همه به کیفیت و جدیت تامین کننده انتخابی بستگی دارد.

هزینه اجاره لباس عروس بستگی به نوع پارچه و جنس لباس عروس دارد که هزینه اجاره لباس عروس به حداقل ۲ میلیون میرسد

باغ تالار مجلل پرنسس

باغ تالار مجلل پرنسس یکی از زیباترین و مدرن ترین باغ تالارهای شیراز است که کلیه خدمات و تشریفات عروسی آن را مجموعه خدمات مجالس ملل به عهده دارد.

این باغ عروسی با محیطی وسیع و سرسبز و فضاسازی شده با همکاری مشاورین مطرح، یکی از بهترین باغ های شیراز به شمار می آید.

در باغ تالار مجلل پرنسس می توانیم میزبانی کلیه مراسمات و جشن های عقد و عروسی شما با ظرفیت پذیرایی حداکثر 700 نفر با بهترین و مدرن‌ترین شرایط باشیم.

محوطه وسیع، زیبا و فضاسازی شده باغ تالار پرنسس با آلاچیق و حوض و آبنما با جدیدترین و مدرن ترین تجهیزات روز دیزاین شده و باعث زیبایی بیشتر این باغ شده است.

اطلاعات تماس

آدرس: شیراز ، ابتدای جاده صدرا ، خیابان آپادانا 7 ، باغ مجلل پرنسس

موبایل : 09179130177

موبایل : 09363798857