09179130177

تاریخچه لباس عروس

تاریخچه لباس عروس شامل تغییرات بسیار زیاد در مدل، رنگ و تزئیات به کار رفته در آنها می باشد که در طول تاریخ تغییر و تحول زیادی روبرو بوده است. به طوریکه تا اواسط قرن 19 هنوز اثری از لباس عروس های سفید نبوده و مدل های رنگی بیشترین کاربرد را داشتند. مسیر تغییر سبک و رنگ این لباس ها نکات جالب دارد و پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با ما باشید تا فلسفه و تاریخچه لباس عروس، تغییر رنگ آنها و حتی روی کار آمدن لباس عروس های کوتاه و دیگر مشخصات لباس عروس در گذشته را با هم مرور کنیم.

فلسفه لباس عروس چیست؟

در تمام دنیا عروس خانم ها بهترین و شیک ترین لباس را به عنوان لباس عروس انتخاب می کنند، چون ترجیح می دهند در مهم ترین شب زندگی بهترین جلوه را داشته باشند. در گذشته هدف از شیک بودن لباس چیزی فراتر از این بوده و ریشه در دلیل عروسی و ازدواج داشته است. برخلاف دنیای امروز که افراد به دلیل عشق و علاقه با یکدیگر ازدواج می کنند، در گذشته ازدواج برای محکم شدن پیوند خانواده ها و ارتباطات سیاسی بوده است. به عنوان مثال دو قبیله با ازدواج دو نفر از افراد با هم پیوند دوستی برقرار می کردند و حتی ارتباطات بین کشورها نیز به همین صورت شکل میگرفت.

با مرور تاریخچه لباس عروس متوجه خواهید شد که حتی در همان زمان های بسیار قدیم نیز لباس عروس بهترین و با ارزش ترین لباس بوده است. دلیل آن این بود که عروس با لباس ارزشمند خود مقام و منزلت خانواده، قبیله و حتی کشورش را نشان می داد. به همین دلیل روی پارچه های رنگی از سنگ های قیمتی و طلا و جواهرات استفاده میشد تا جلوه بی نظیری به لباس بخشیده شود. در نسل های بعد هدف از ازدواج دو نفر با تغییر مواجه شد، اما شیک و زیبا و باارزش بودن لباس عروسی همچنان حفظ شد.

تاریخچه رنگ لباس عروس

علاوه بر تزئیات و جواهرات به کار رفته در لباس عروس، نوع پارچه و رنگ آنها نیز در طول تاریخ با تغییر مواجه شده است. در تا قبل از قرن 19 میلادی به جای رنگ سفید بیشتر از قرمز، زرد و سبز و آبی و حتی قهوه ای و مشکی برای لباس عروس انتخاب میشد. در حال حاضر نیز کشورهای زیادی هستند که هنوز لباس عروس رنگی استفاده می کنند. نمونه بارز آن، کشورهای شرقی هستند که اغلب قرمز و طلایی را برای این قبیل مراسم ها انتخاب می کنند. در کشورهای اروپایی نیز تا 1840 میلادی بیشتر به سمت لباس های رنگی برای مراسم عروسی خاندان سلطنتی و سایر اقشار جامعه گرایش وجود داشت.

نقطه عطف در تاریخچه لباس عروس سفید، مراسم ازدواج ملکه ویکتوریا بود که نوعی تابوشکنی محسوب میشد. ملکه ویکتوریا برخلاف سایر زنان سلطنتی رنگ سفید را برای لباس خود انتخاب کرد. درست است که تمام مهمانان مراسم ازدواج ملکه ویکتوریا با پسرعمویش از دیدن لباس عروس ملکه ویکتوریا تعجب کردند، اما به شدت شیفته این رنگ شدند. به طوریکه بعد از این مراسم، سایر افراد نیز در اروپا و آمریکا لباس عروس سفید را انتخاب کردند.

تاریخچه لباس عروس در جنگ جهانی

بعد از اینکه به مرور لباس عروس های سفید در سراسر اروپا و آمریکا مد شد، جنگ جهانی اول کمی تغییر در این روند بوجود آورد. به طوریکه صنعت مد و لباس در این بازه زمانی بیشتر به سمت لباس های ساده و بدون آلایش و تزئیات با سنگ های قیمتی گرایش پیدا کرد. حتی در جنگ جهانی دوم، اونیفورم نظامی جای لباس عروس را برای زن و مردانی که در جنگ حضور داشتند گرفت. بعد از اتمام جنگ جهانی مجدد تغییراتی در سبک لباس عروس بوجود آمد، اما همچنان سفید رنگ اصلی این لباس در نظر گرفته میشد.

علاوه بر رنگ سفید، لباس هایی با رنگ های کرم و طلایی و زرد و آبی و سبز نیز در این دوران استفاده میشد. جالب است بدانید که هر یک از این رنگ ها معنا و مفهوم خاصی داشته است. به عنوان مثال، لباس عروس سبز نشان دهنده به این معنا بوده است که عروس از قرار گرفتن در معرض دید عموم خجالت میکشد و زرد یعنی عروس از داماد خجالت میکشد! جالب تر اینکه در گذشته آبی نشان دهنده پاکی و عفت بوده و جای خود را به مرور با سفید عوض کرد.

تاریخچه تغییر در مدل لباس عروس

علاوه بر تغییراتی که در رنگ لباس عروس در طول تاریخ بوجود آمده، مدل آنها نیز با تغییر مواجه شده است. در گذشته که هنوز صنعت تولید پارچه با رشد و پیشرفت روبرو نبود، به دلیل کمبود پارچه و گران بودن آنها، اغلب پارچه ها دست بافت بود. علاوه بر استفاده از پارچه های دستبافت، دامن ها نیز کمی پف دار و آستین ها بلند و دنبال آن تا روی زمین ادامه داشت. به مرور دامن های دنباله دار نیز در خانواده های سلطنتی استفاده شده و سایر اقشار جامعه نیز از آنها الگو برداری کردند.

تابوشکنی اصلی در مدل لباس عروس را برند کوکو شنل در سال 1920 ایجاد کرد. این مدل لباس در دوران جنگ جهانی دوم ارائه گردید و به منظور ساده تر شدن لباس، قد آن کوتاه شد. تا قبل از این دوران لباس عروس کوتاه به هیچ عنوان کاربرد نداشت و به همین دلیل بسیار عجیب و غیر معمول بنظر میرسد. البته در حال حاضر نیز لباس عروس های کوتاه بسیار کم مورد استفاده قرار میگیرند و اغلب خانم ها لباس های بلند و دنباله دار را ترجیح می دهند.

از سال های 1930 به بعد لباس ها به گونه ای طراحی میشد که بالاتنه آنها تنگ باشد. دلیل این مدل طراحی، نشان دادن اندام زنانه و زیباتر شدن جلوه لباس بود. به مرور قد تور لباس عروس کوتاه و در عوض آستین های آنها بلند و پوشیده شد. یکی از بهترین بخش های تاریخچه لباس عروس را می توان در مدل لباس پرنسس دیانا مشاهده کرد. لباس پرنسس دیانا به دلیل پف و دنباله زیاد دامن، استفاده از مرواریدهای اصل و آستین های پفی لقب زیباترین لباس عروس را به خود اختصاص داد. به همین دلیل در سال های 1980 اغلب لباس عروس ها دارای آستین های پف دار و عروسکی بود.

لباس سفید عروس

در نهایت بعد از سال های 1990 میلادی، به مرور سنگ های قیمتی و الماس و مروارید در کنار گلدوزی و مروارید دوزی به کار رفته و تنوع در مدل ها بسیار زیاد شد. به طوریکه در لباس جشن عروسی های مدرن تنوع بسیار بالایی در پارچه، مدل و طرح لباس به چشم میخورد، اما رنگ آنها همچنان سفید انتخاب میشود.

سوالات پر تکرار کاربران درباره تشریفات مجالس در شیراز

قیمت تشریفات عروسی در شیراز چقدر است؟

قیمت تشریفات عروسی در شیراز شاید با دیگر شهرهای ایران متفاوت باشد. اما در همه شهرها این قیمت به مواردی چون نوع باغ یا تالار، تعداد میهمانان، نوع سرویس دهی، تعداد خدمه و پیش خدمت، نوع پلن های اجرایی توسط تشریفات، غذا، میوه و وسایل پذیرایی، موقعیت جغرافیایی تشریفات و ... بستگی خواهد داشت. بسیاری از تشریفات با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته اید، بهترین پلن را برای شما اجرا خواهند کرد که باید در این رابطه با تشریفات مورد نظر به توافق برسید.

ویژگی های یک تشریفات مجالس خوب در شیراز چیست؟

یک تیم تشریفات خدمات مجالس خوب بایستی به بودجه شما نگاه میکند و طبق آن بهترین پلن را پیاده سازی نمایند. 

مشاوره رایگان و همراهی دوستانه، اهمیت ویژه به دیزاین، موزیک و نورپردازی خوب، پذیرایی مناسب و شایسته از مهمانان، ارائه غذای با کیفیت و ... نیز جزو دیگر ویژگی های مهم یک تشریفات مجالس خوب می باشد.

تشریفات عروسی خوب در شیراز چه ویژگی هایی دارد؟

داشتن جایگاه ورود عروس و داماد خاص،گل آرایی مناسب ورودی تالار، داشتن سیستم صوتی و نورپردازی خوب، دارا بودن گروه موسیقی و استیج، داشتن جایگاهی برای عروس و داماد، داشتن اتاق پرو لباس بزرگ، داشتن اتاق عقد تمیز و به روز، استفاده از روکش صندلی و رومیزی های با رنگ های شاد، پذیرایی مناسب از مهمانان، سرویس های بهداشتی تمیز، موقعیت مناسب برای دسترسی سالن و ... جزو مهمترین ویژگی های یک تشریفات عروسی خوب می باشد. همچنین تشریفات عروسی خوب مهمانی را با یک شام خوب تمام می کند.

تشریفات مجالس جیوانجی چه خدماتی به عروس و دامادها ارائه می‌دهد؟

مهمترین وظیفه یک تشریفات مجالس پذیرایی با کیفیت و شایسته از مهمانان میباشد.

 • انتخاب یک تالار یا باغ عروسی متناسب با سلیقه، تعداد مهمانان و بودجه عروس و داماد
 • گل آرایی تالار یا باغ و تزئین اتاق عقد، سفره عقد و جایگاه عروس و داماد
 • معرفی گروه های موسیقی متناسب با سلیقه و بودجه‌
 • معرفی گروه‌های فیلم‌برداری و عکاسی متناسب با سلیقه و بودجه‌
 • معرفی به فروشگاه‌ها‌ی تهیه کارت عروسی
 • معرفی عروس و داماد به آرایشگاه های مناسب و متناسب با بوجه
 • معرفی عروس و داماد به فروشگاه های لباس عروس و کت شلوار
 • معرفی خودرو های اجاره ای جهت ماشین عروس
 • معرفی به گل فروشی ها برای گل آرایی ماشین عروس

چه چیزهایی باید قبل از قرارداد با تشریفات مجالس بررسی شود؟

قبل از امضای قرارداد، در مورد مسایل زیر با تشریفات مجالس صحبت کنید و به توافق برسید:

 • مطمئن شوید که تشریفات عروسی شما فکر همه جای کار را کرده است.
 • نوع پوشش خدمه چگونه است.
 • زمان برگزاری جشن را دقیق ذکر کنید.
 • از مدیریت سالن راجع به محدودیت های خاص بپرسید.
 • نحوه پرداخت هزینه هزینه های جانبی اضافه
 • شرایط نگهداری و سرو غذاهای عروسی

تشریفات مراسم نامزدی شامل چه بخش هایی است

مراسم نامزدی یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روز در زندگی هر دختر یا پسری است. همه افراد دوست دارند همه چیز در این روز عالی و بی نقص باشد. برای داشتن یک مراسم خوب و بیاد ماندنی باید برای تشریفات مراسم نامزدی از قبل برنامه ریزی کرد. اما برای خیلی ها این سوال پیش می آید که تشریفات مراسم نامزدی شامل چه چیزهایی است. با این مقاله همراه شوید تا با بخش های مختلف تشریفات مراسم نامزدی آشنا شوید.

جشن نامزدی

نامزدی بر اساس توافق دو خانواده و پسر و دختر دورانی قبل از ازدواج است که دو خانواده و دختر و پسر با هم آشنا می شوند و این دوران تا قبل از برگزاری مراسم عروسی ادامه پیدا می کند. گرفتن و برگزاری جشن نامزدی با توجه به رسم و رسوم خانواده ها متفاوت است. برخی از خانواده ها مراسم نامزدی را به صورت یک مهمانی خانوادگی برگزار می کنند و برخی دیگر جشن نامزدی را با جشن عقدکنان یکی کرده و جشن عقد مفصلی می گیرند. بنابراین جشن نامزدی می تواند یک مهمانی خصوصی یا یک جشن مفصل باشد. دوران نامزدی جز بهترین و شیرین ترین دوران زندگی است.

انتخاب حلقه نامزدی، از مهمترین قسمت های تشریفات مراسم نامزدی

یکی از مهمترین و اولین نکات در برنامه ریزی برای گرفتن جشن نامزدی انتخاب و خرید حلقه است. انتخاب حلقه در تشریفات مراسم نامزدی می تواند توسط خانواده پسر انتخاب شود یا برخی از خانواده ها عروس خانم را نیز همراه خود می برند تا به سلیقه او حلقه را انتخاب کنند. از دیگر قسمت های تشریفات مراسم نامزدی ، خرید یک جای حلقه شیک و زیبا می باشد.

میز آرایی میز نامزدی ، از دیگر قسمت های تشریفات مراسم نامزدی

میز نامزدی یکی دیگر از قسمت های مهم در تشریفات مراسم نامزدی است. ابتدا باید با توجه به اندازه مهمان ها، اندازه میزتان را انتخاب کنید و سپس ایده ای برای تزیین آن را انتخاب کنید. می توانید برای عروس و داماد یک جایگاه درست کنید و میز را جلوی آنها قرار دهید یا می توانید میز را در گوشه ای قرار دهید. می توانید از میزهای با ارتفاع های مختلف استفاده کنید و آنها را کنار هم قرار دهید که نمای بسیار زیبایی را بوجود می آورد. برای روی میزها بهتر است از پارچه نباتی رنگی، تورهای اکلیلی و یا پارچه های سرمه دوزی استفاده کنید و برای زیباتر شدن میزها، پارچه را در قسمت فواصل میز فرو ببرید. وسایلی که بر روی میز نامزدی چیده می شود، سلیقه ای هستند و مانند سفره عقد نیست. معمولا بر روی میز نامزدی حلقه، چادر، قرآن، میوه، شیرینی و … چیده می شود. برای زیبایی بهتر میز از گلبرگ های پرپر شده استفاده کنید. از شمع های گوناگون نیز می توانید برای زیباتر شدن میز استفاده کنید. در برخی مراسمات نامزدی، کیک هم بر روی میز گذاشته می شود. می توانید برای یادبود هم نقل یا چیز دیگری در نظر بگیرید تا در مراسم به مهمان ها بدهید.

تشریفات مراسم نامزدی شامل چه بخش هایی است

مراسم نامزدی یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روز در زندگی هر دختر یا پسری است. همه افراد دوست دارند همه چیز در این روز عالی و بی نقص باشد. برای داشتن یک مراسم خوب و بیاد ماندنی باید برای تشریفات مراسم نامزدی از قبل برنامه ریزی کرد. اما برای خیلی ها این سوال پیش می آید که تشریفات مراسم نامزدی شامل چه چیزهایی است.

هزینه عروسی چقدر است؟

موضوع چالش برانگیزی که امروزه در اولویت همگان است این موضوع میباشد که برگزاری مراسم عروسی چقدر هزینه دارد ؟ تقریبا میشه گفت که تمامی هزینه های شما بستگی به میزان انتظار شما از مراسم عروسی دارد میتوانید از قسمت پکیج های عروسی که در قسمت سایت قرار دارد میزان انتظار خود را از برگزاری مراسم خود تخمین بزنید و برسی کنید که به چه خدماتی برای خدمات مجالس خود نیازمندید برگزاری جشن عروسی برنامه ریزی شده در زمان بندی کارها و هزینه ها خیلی صرفه جویی میکند از جمله از هزینه های ناگهانی جلوگیری کرده و از استرس نگرانی شما می کاهد

قانون اول: هزینه خاصی برای تشریفات عروسی  وجود ندارد

تمامی قیمت  تشریفات مجالس   به انتظار شما از سبک مراسمی که برای عروسی خود مد نظر دارید دارد  همینطور  میتوانید از قسمت پکیج  عروسی   خدماتی که  تشریفات عروسی ژوان برای شما در نظر گرفته استفاده کنید

جنبه هایی که باید در نظر گرفته شوند

اما بیایید به هزینه های واقعی عروسی شما برسیم . هزینه هایی وجود دارد که به هیچ وجه نمی توانید از آنها صرف نظر کنید و البته صحبت ما در مورد مراسم است که هزینه ای اجتناب ناپذیر دارد. بدیهی است که هزینه ها با توجه به انتخاب مراسم متفاوت خواهد بود

نحوه محاسبه بودجه عروسی

۱-تعداد مهمانان را مشخص کنید

تهیه لیست مهمانان اولین قدم قبل از شروع برنامه ریزی برای یک روز بزرگ است. انتخاب مکان و بدیهی است که منو به تعداد مهمانان بستگی دارد که باید شرایط کیفیت و قیمت را برآورده کند.

۲-مکان و پذیرایی را  انتخاب کنید

۳- هزینه عکاس عروسی

خدماتی که بدون آن نمی توانید انجام دهید  عکاس عروسی  است : در این اشتباه که به یک فرد حرفه ای اعتماد نکنید، دچار اشتباه نشوید ، زیرا او خالق خاطرات روز شما خواهد بود. برای این کار، ۱۰ درصد از کل بودجه باید به این متخصصان اختصاص یابد که کار هنری آنها برای یک عروسی عالی لازم است.

انتخاب فردی که تجربه داشته باشد و با شما هماهنگ باشد، یک نقطه شروع عالی برای انتخاب بهترین عکاس عروسی برای شماست. در مورد هزینه ها، هر عکاس بر اساس خدمات یا بسته های ارائه شده، تعداد همکاران در تیم و سایر عوامل قیمت متفاوتی خواهد داشت. در نظر بگیرید که میانگین هزینه ها از ۵/۶ میلیون تا ۲۰ میلیون  شروع می شود .

۴- هزینه لباس عروس

البته لباس عروس را فراموش نکنیم !  همه چیز به خواسته شما و اولویت های شما در مورد لباس رویاهای شما بستگی دارد (زیرا همیشه چیزی وجود دارد که عروس به آن اهمیت بیشتری می دهد) اما مهمتر از همه به کیفیت و جدیت تامین کننده انتخابی بستگی دارد.

هزینه اجاره لباس عروس بستگی به نوع پارچه و جنس لباس عروس دارد که هزینه اجاره لباس عروس به حداقل ۲ میلیون میرسد

باغ تالار مجلل پرنسس

باغ تالار مجلل پرنسس یکی از زیباترین و مدرن ترین باغ تالارهای شیراز است که کلیه خدمات و تشریفات عروسی آن را مجموعه خدمات مجالس ملل به عهده دارد.

این باغ عروسی با محیطی وسیع و سرسبز و فضاسازی شده با همکاری مشاورین مطرح، یکی از بهترین باغ های شیراز به شمار می آید.

در باغ تالار مجلل پرنسس می توانیم میزبانی کلیه مراسمات و جشن های عقد و عروسی شما با ظرفیت پذیرایی حداکثر 700 نفر با بهترین و مدرن‌ترین شرایط باشیم.

محوطه وسیع، زیبا و فضاسازی شده باغ تالار پرنسس با آلاچیق و حوض و آبنما با جدیدترین و مدرن ترین تجهیزات روز دیزاین شده و باعث زیبایی بیشتر این باغ شده است.

اطلاعات تماس

آدرس: شیراز ، ابتدای جاده صدرا ، خیابان آپادانا 7 ، باغ مجلل پرنسس

موبایل : 09179130177

موبایل : 09363798857