09179130177

آداب و رسوم عروسی ایرانی

آداب و رسوم عروسی در ایران قسمت های مختلفی دارد و این قسمت ها می‌توانند از شهری به شهر دیگر یا حتی بین اقوام و خانواده های مختلف، تفاوت بسیاری داشته باشند. این تفاوت در آداب و رسوم در بخش های جزئی بوده و به جرات می توان گفت در تمام نقاط کشور کلیات مشترک بوده و از خاستگاری آغاز شده با بله برون و عقد کنان ادامه یافته و بعد با مراسماتی مانند حنابندان، پاگشا، جشن عروسی و پاتختی ادامه و به پایان می رسد

خواستگاری

اولین مرحله از آداب و رسوم عروسی ایرانی مراسم خواستگاری می باشد. خواستگاری مهمانی است که در منزل عروس برگزار شده و معمولا در اولین جلسه آن مادر و خواهر داماد و مادر و خواهر عروس و عروس آینده در آن حضور دارند. در اولین نوبت خواستگاری خانواده داماد دختر را دیده و در صورتی که رضایت داشته باشند، شرایط دختر را برای ازدواج پرسیده و سپس این شرایط را در منزل خود و در حضور پسر و دیگر افراد خانواده بررسی می کنند.

بعد از اینکه شرایط اولیه برای دو خانواده تایید شده باشد، قرار برای جلسات بعدی گذاشته شده و در نوبت بعدی داماد آینده نیز حضور دارد. دختر و پسر در این جلسه با یکدیگر به گفتگو پرداخته و با هم آشنا می شوند. اگر نیازی به آشنایی بیشتر در مورد اخلاق و روحیات داشته باشند مدتی از سمت دو خانواده، مخصوصا خانواده دختر تعیین می شود تا دختر و پسر یکدیگر را ملاقات کرده یا به صورتی تلفنی با هم در ارتباط باشند. ممکن است در این مدت دو طرف به نتیجه ی دلخواه خود رسیده و تصمیم به ازدواج بگیرند یا بالعکس.

بله برون

بعد از اینکه دختر و پسر و خانواده های آنها به رضایت اولیه رسیدند، تصمیم به تبادل انتظارات و خواسته هایشان داشته تا هر چه زودتر و در بهترین شریط این ازدواج صورت گیرد. در مراسم بله برون خانواده دختر و پسر و گاهی بزرگترهای دو خانواده حضور دارند. مشخص کردن مقدار مهریه، شیربها، جهیزیه، تاریخ عقد و عروسی، حق طلاق و حق مسکن و هر موضوع دیگری که به شروع زندگی مشترک فرزندانشان مربوط می باشد مورد بررسی قرار می گیرد.

این مراسم که معمولا در منزل پدری عروس انجام می شود، یک میهمانی کاملا رسمی است. ممکن است برخی از خانواده ها برای رفاه خیال خودشان و بالا بودن تعداد میهمانان این مراسم را در روف گاردن یا سالن های مخصوص بله برون برگزار کنند.

عقدکنان

یکی دیگر از مراسمات مربوط به آداب و رسوم عروسی ایرانی، عقدکنان می باشد. در مراسم عقد کنان، دختر و پسر به عقد یکدیگر درآمده و سند ازدواج آنها در دفترخانه و شناسنامه هایشان ثبت می شود. جشن عقدکنان معمولا در منزل پدری عروس برگزار شده و تعداد میهمانان مختصرتر و کمتر از جشن عروسی می باشد.

اگر خانواده ای تمایل به برگزاری جشن مفصل تری داشته باشد، این جشن را در تالار یا باغ تالار برگزار کرده و میهمانان بیشتری را به این جشن دعوت می کند. در مراسم عقد، خطبه عقد خوانده شده و حلقه ازدواج بین زوجین رد و بدل می شود. امروزه به این مراسم برگزاری عقد آریایی نیز افزوده شده است.

پاگشا

یکی از زیباترین قسمت های مربوط به آداب و رسوم عروسی ایرانی مراسم پاگشا می باشد. بعد از اینکه دختر و پسری با یکدیگر ازدواج کردند، افراد خانواده و فامیل آنها را به منزل خود دعوت کرده تا به این وسیله آشنایی بیشتر صورت گیرد. هدف دیگر از پاگشا، شروع رفت و آمد و دعوت به دیدارهای بیشتر بین دو خانواده می باشد. در آداب و رسوم ایرانی هدیه دادن به عروس و داماد به بهانه های مختلف مشاهده می شود. در مراسم پاگشا نیز هدیه ای از طرف میزبان به میهمان یعنی همان تازه عروس و داماد تقدیم می شود. این هدیه نشانی از محبت و به یادگار بوده و به نوعی کمکی محسوب می شود برای عروس و داماد تا هر چه زودتر وسایل زندگیشان را کامل کنند.

حنابندان

از قدیمی ترین رسومات در جریان ازدواج و عروسی ایرانی حنابندان می باشد که در شهرها و خانواده های بسیاری مرسوم بوده و همچنان برگزار می شود. مراسم حنابندان در برخی از شهرها، در روز عقد انجام شده و بعد از خواندن خطبه عقد برگزار می شود. در برخی از اقوام این مراسم قبل از مراسم عروسی و شروع زندگی مشترک انجام می شود. در مراسم حنابندان، حنای آماده شده در سینی هایی تزیین شده قرار می گیرد و توسط خواهر عروس یاخواهر داماد و یا طبق رسومات بزرگ خانواده دو طرف در دست عروس و داماد قرار داده می شود. در برخی از خانواده ها مقداری از این حنا به دختران و پسران دم بخت هدیه داده می شود.

جهازبرون

قبل از برگزاری مراسم عروسی، طی مراسمی به نام جهازبرون، جهیزیه از منزل پدری عروس به منزل جدید عروس و داماد انتقال می یابد. در برخی از اقوام این مراسم همراه با گروه موسیقی و ساز می باشد، البته این مراسم بیشتر در روستاها یا محله های کوچک قابل انجام می باشد. با توجه به شلوغ شدن شهرها، زیاد بودن اقلام جهیزیه و دور شدن فاصله ها امکان انتقال جهیزیه توسط افراد همراه با موسیقی غیرقابل اجرا می باشد. امروزه مراسم جهازبرون توسط خودروهای مخصوص جابجایی وسایل صورت می گیرد. بعد از انتقال جهیزیه، چیدمان منزل عروس توسط خانواده داماد و طبق سلیقه عروس و داماد انجام می شود.

جشن عروسی

طبق آداب و رسوم مربوط به عروسی ایرانی، شروع زندگی مشترک عروس و داماد با برگزاری جشن عروسی مفصل در تالار همراه می باشد. در این مراسم تمام افراد خانواده، فامیل، دوستان و آشنایان دعوت شده و به شادی و پایکوبی می پردازند تا شروع زندگی مشترک دختر و پسر با خوشحالی و شادی باشد.

پاتختی

یکی دیگر از رسومات قدیمی عروسی ایرانی، پاتختی می باشد. مراسم پاتختی در اولین روز زندگی مشترک زوجین و در منزل تازه عروس و داماد برگزار می شود. در این مراسم فقط بانوان حضور داشته و به شادی و پایکوبی پرداخته و همچنین در برخی از شهرها، شرکت کننده ها در جشن پاتختی، هدایایی را به عروس و داماد تقدیم می کنند.

ماه عسل

اولین سفری که تازه عروس و داماد بعد از عقد یا بعد از شروع زندگی مشترکشان، با یکدیگر می روند، به نام ماه عسل شناخته می شود. در این سفر هیچ کس همراه عروس و داماد نبوده تا آنها زمان بیشتری را به یکدیگر اختصاص دهند.

سوالات پر تکرار کاربران درباره تشریفات مجالس در شیراز

قیمت تشریفات عروسی در شیراز چقدر است؟

قیمت تشریفات عروسی در شیراز شاید با دیگر شهرهای ایران متفاوت باشد. اما در همه شهرها این قیمت به مواردی چون نوع باغ یا تالار، تعداد میهمانان، نوع سرویس دهی، تعداد خدمه و پیش خدمت، نوع پلن های اجرایی توسط تشریفات، غذا، میوه و وسایل پذیرایی، موقعیت جغرافیایی تشریفات و ... بستگی خواهد داشت. بسیاری از تشریفات با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته اید، بهترین پلن را برای شما اجرا خواهند کرد که باید در این رابطه با تشریفات مورد نظر به توافق برسید.

ویژگی های یک تشریفات مجالس خوب در شیراز چیست؟

یک تیم تشریفات خدمات مجالس خوب بایستی به بودجه شما نگاه میکند و طبق آن بهترین پلن را پیاده سازی نمایند. 

مشاوره رایگان و همراهی دوستانه، اهمیت ویژه به دیزاین، موزیک و نورپردازی خوب، پذیرایی مناسب و شایسته از مهمانان، ارائه غذای با کیفیت و ... نیز جزو دیگر ویژگی های مهم یک تشریفات مجالس خوب می باشد.

تشریفات عروسی خوب در شیراز چه ویژگی هایی دارد؟

داشتن جایگاه ورود عروس و داماد خاص،گل آرایی مناسب ورودی تالار، داشتن سیستم صوتی و نورپردازی خوب، دارا بودن گروه موسیقی و استیج، داشتن جایگاهی برای عروس و داماد، داشتن اتاق پرو لباس بزرگ، داشتن اتاق عقد تمیز و به روز، استفاده از روکش صندلی و رومیزی های با رنگ های شاد، پذیرایی مناسب از مهمانان، سرویس های بهداشتی تمیز، موقعیت مناسب برای دسترسی سالن و ... جزو مهمترین ویژگی های یک تشریفات عروسی خوب می باشد. همچنین تشریفات عروسی خوب مهمانی را با یک شام خوب تمام می کند.

تشریفات مجالس جیوانجی چه خدماتی به عروس و دامادها ارائه می‌دهد؟

مهمترین وظیفه یک تشریفات مجالس پذیرایی با کیفیت و شایسته از مهمانان میباشد.

 • انتخاب یک تالار یا باغ عروسی متناسب با سلیقه، تعداد مهمانان و بودجه عروس و داماد
 • گل آرایی تالار یا باغ و تزئین اتاق عقد، سفره عقد و جایگاه عروس و داماد
 • معرفی گروه های موسیقی متناسب با سلیقه و بودجه‌
 • معرفی گروه‌های فیلم‌برداری و عکاسی متناسب با سلیقه و بودجه‌
 • معرفی به فروشگاه‌ها‌ی تهیه کارت عروسی
 • معرفی عروس و داماد به آرایشگاه های مناسب و متناسب با بوجه
 • معرفی عروس و داماد به فروشگاه های لباس عروس و کت شلوار
 • معرفی خودرو های اجاره ای جهت ماشین عروس
 • معرفی به گل فروشی ها برای گل آرایی ماشین عروس

چه چیزهایی باید قبل از قرارداد با تشریفات مجالس بررسی شود؟

قبل از امضای قرارداد، در مورد مسایل زیر با تشریفات مجالس صحبت کنید و به توافق برسید:

 • مطمئن شوید که تشریفات عروسی شما فکر همه جای کار را کرده است.
 • نوع پوشش خدمه چگونه است.
 • زمان برگزاری جشن را دقیق ذکر کنید.
 • از مدیریت سالن راجع به محدودیت های خاص بپرسید.
 • نحوه پرداخت هزینه هزینه های جانبی اضافه
 • شرایط نگهداری و سرو غذاهای عروسی

تشریفات مراسم نامزدی شامل چه بخش هایی است

مراسم نامزدی یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روز در زندگی هر دختر یا پسری است. همه افراد دوست دارند همه چیز در این روز عالی و بی نقص باشد. برای داشتن یک مراسم خوب و بیاد ماندنی باید برای تشریفات مراسم نامزدی از قبل برنامه ریزی کرد. اما برای خیلی ها این سوال پیش می آید که تشریفات مراسم نامزدی شامل چه چیزهایی است. با این مقاله همراه شوید تا با بخش های مختلف تشریفات مراسم نامزدی آشنا شوید.

جشن نامزدی

نامزدی بر اساس توافق دو خانواده و پسر و دختر دورانی قبل از ازدواج است که دو خانواده و دختر و پسر با هم آشنا می شوند و این دوران تا قبل از برگزاری مراسم عروسی ادامه پیدا می کند. گرفتن و برگزاری جشن نامزدی با توجه به رسم و رسوم خانواده ها متفاوت است. برخی از خانواده ها مراسم نامزدی را به صورت یک مهمانی خانوادگی برگزار می کنند و برخی دیگر جشن نامزدی را با جشن عقدکنان یکی کرده و جشن عقد مفصلی می گیرند. بنابراین جشن نامزدی می تواند یک مهمانی خصوصی یا یک جشن مفصل باشد. دوران نامزدی جز بهترین و شیرین ترین دوران زندگی است.

انتخاب حلقه نامزدی، از مهمترین قسمت های تشریفات مراسم نامزدی

یکی از مهمترین و اولین نکات در برنامه ریزی برای گرفتن جشن نامزدی انتخاب و خرید حلقه است. انتخاب حلقه در تشریفات مراسم نامزدی می تواند توسط خانواده پسر انتخاب شود یا برخی از خانواده ها عروس خانم را نیز همراه خود می برند تا به سلیقه او حلقه را انتخاب کنند. از دیگر قسمت های تشریفات مراسم نامزدی ، خرید یک جای حلقه شیک و زیبا می باشد.

میز آرایی میز نامزدی ، از دیگر قسمت های تشریفات مراسم نامزدی

میز نامزدی یکی دیگر از قسمت های مهم در تشریفات مراسم نامزدی است. ابتدا باید با توجه به اندازه مهمان ها، اندازه میزتان را انتخاب کنید و سپس ایده ای برای تزیین آن را انتخاب کنید. می توانید برای عروس و داماد یک جایگاه درست کنید و میز را جلوی آنها قرار دهید یا می توانید میز را در گوشه ای قرار دهید. می توانید از میزهای با ارتفاع های مختلف استفاده کنید و آنها را کنار هم قرار دهید که نمای بسیار زیبایی را بوجود می آورد. برای روی میزها بهتر است از پارچه نباتی رنگی، تورهای اکلیلی و یا پارچه های سرمه دوزی استفاده کنید و برای زیباتر شدن میزها، پارچه را در قسمت فواصل میز فرو ببرید. وسایلی که بر روی میز نامزدی چیده می شود، سلیقه ای هستند و مانند سفره عقد نیست. معمولا بر روی میز نامزدی حلقه، چادر، قرآن، میوه، شیرینی و … چیده می شود. برای زیبایی بهتر میز از گلبرگ های پرپر شده استفاده کنید. از شمع های گوناگون نیز می توانید برای زیباتر شدن میز استفاده کنید. در برخی مراسمات نامزدی، کیک هم بر روی میز گذاشته می شود. می توانید برای یادبود هم نقل یا چیز دیگری در نظر بگیرید تا در مراسم به مهمان ها بدهید.

تشریفات مراسم نامزدی شامل چه بخش هایی است

مراسم نامزدی یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روز در زندگی هر دختر یا پسری است. همه افراد دوست دارند همه چیز در این روز عالی و بی نقص باشد. برای داشتن یک مراسم خوب و بیاد ماندنی باید برای تشریفات مراسم نامزدی از قبل برنامه ریزی کرد. اما برای خیلی ها این سوال پیش می آید که تشریفات مراسم نامزدی شامل چه چیزهایی است.

هزینه عروسی چقدر است؟

موضوع چالش برانگیزی که امروزه در اولویت همگان است این موضوع میباشد که برگزاری مراسم عروسی چقدر هزینه دارد ؟ تقریبا میشه گفت که تمامی هزینه های شما بستگی به میزان انتظار شما از مراسم عروسی دارد میتوانید از قسمت پکیج های عروسی که در قسمت سایت قرار دارد میزان انتظار خود را از برگزاری مراسم خود تخمین بزنید و برسی کنید که به چه خدماتی برای خدمات مجالس خود نیازمندید برگزاری جشن عروسی برنامه ریزی شده در زمان بندی کارها و هزینه ها خیلی صرفه جویی میکند از جمله از هزینه های ناگهانی جلوگیری کرده و از استرس نگرانی شما می کاهد

قانون اول: هزینه خاصی برای تشریفات عروسی  وجود ندارد

تمامی قیمت  تشریفات مجالس   به انتظار شما از سبک مراسمی که برای عروسی خود مد نظر دارید دارد  همینطور  میتوانید از قسمت پکیج  عروسی   خدماتی که  تشریفات عروسی ژوان برای شما در نظر گرفته استفاده کنید

جنبه هایی که باید در نظر گرفته شوند

اما بیایید به هزینه های واقعی عروسی شما برسیم . هزینه هایی وجود دارد که به هیچ وجه نمی توانید از آنها صرف نظر کنید و البته صحبت ما در مورد مراسم است که هزینه ای اجتناب ناپذیر دارد. بدیهی است که هزینه ها با توجه به انتخاب مراسم متفاوت خواهد بود

نحوه محاسبه بودجه عروسی

۱-تعداد مهمانان را مشخص کنید

تهیه لیست مهمانان اولین قدم قبل از شروع برنامه ریزی برای یک روز بزرگ است. انتخاب مکان و بدیهی است که منو به تعداد مهمانان بستگی دارد که باید شرایط کیفیت و قیمت را برآورده کند.

۲-مکان و پذیرایی را  انتخاب کنید

۳- هزینه عکاس عروسی

خدماتی که بدون آن نمی توانید انجام دهید  عکاس عروسی  است : در این اشتباه که به یک فرد حرفه ای اعتماد نکنید، دچار اشتباه نشوید ، زیرا او خالق خاطرات روز شما خواهد بود. برای این کار، ۱۰ درصد از کل بودجه باید به این متخصصان اختصاص یابد که کار هنری آنها برای یک عروسی عالی لازم است.

انتخاب فردی که تجربه داشته باشد و با شما هماهنگ باشد، یک نقطه شروع عالی برای انتخاب بهترین عکاس عروسی برای شماست. در مورد هزینه ها، هر عکاس بر اساس خدمات یا بسته های ارائه شده، تعداد همکاران در تیم و سایر عوامل قیمت متفاوتی خواهد داشت. در نظر بگیرید که میانگین هزینه ها از ۵/۶ میلیون تا ۲۰ میلیون  شروع می شود .

۴- هزینه لباس عروس

البته لباس عروس را فراموش نکنیم !  همه چیز به خواسته شما و اولویت های شما در مورد لباس رویاهای شما بستگی دارد (زیرا همیشه چیزی وجود دارد که عروس به آن اهمیت بیشتری می دهد) اما مهمتر از همه به کیفیت و جدیت تامین کننده انتخابی بستگی دارد.

هزینه اجاره لباس عروس بستگی به نوع پارچه و جنس لباس عروس دارد که هزینه اجاره لباس عروس به حداقل ۲ میلیون میرسد

باغ تالار مجلل پرنسس

باغ تالار مجلل پرنسس یکی از زیباترین و مدرن ترین باغ تالارهای شیراز است که کلیه خدمات و تشریفات عروسی آن را مجموعه خدمات مجالس ملل به عهده دارد.

این باغ عروسی با محیطی وسیع و سرسبز و فضاسازی شده با همکاری مشاورین مطرح، یکی از بهترین باغ های شیراز به شمار می آید.

در باغ تالار مجلل پرنسس می توانیم میزبانی کلیه مراسمات و جشن های عقد و عروسی شما با ظرفیت پذیرایی حداکثر 700 نفر با بهترین و مدرن‌ترین شرایط باشیم.

محوطه وسیع، زیبا و فضاسازی شده باغ تالار پرنسس با آلاچیق و حوض و آبنما با جدیدترین و مدرن ترین تجهیزات روز دیزاین شده و باعث زیبایی بیشتر این باغ شده است.

اطلاعات تماس

آدرس: شیراز ، ابتدای جاده صدرا ، خیابان آپادانا 7 ، باغ مجلل پرنسس

موبایل : 09179130177

موبایل : 09363798857